Dlaczego terapia młodzieży jest ważna w leczeniu uzależnień?Mózg nastolatków jest w fazie rozwoju, w związku z czym są oni bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych decyzji bez pełnego rozważenia ich konsekwencji. Ze względu na ich szybki rozwój, nastolatki potrzebują leczenia dostosowanego do ich potrzeb, które dotyczy kwestii specyficznych dla tej grupy wiekowej. Leczenie uzależnienia to nie tylko osoba uzależniona. Chodzi o całą rodzinę. Uzależniony nie jest jedyną osobą, która potrzebuje pomocy i wsparcia w przezwyciężeniu uzależnienia. Cała rodzina też tego potrzebuje.Terapia młodzieży jest jedną z najważniejszych części leczenia uzależnień, ponieważ pomaga nastolatkom wyzdrowieć z traumy i rozwinąć odporność, aby w przyszłości samodzielnie uniknąć uzależnienia.

Jak wygląda statystyka?

Nadużywanie alkoholu i narkotyków wśród nastolatków osiągnęło alarmujący poziom. Według National Council on Alcoholism and Drug Dependence (NCADD), 20% uczniów szkół średnich spożywało alkohol w ciągu ostatnich 30 dni. Dodatkowo NCADD podaje, że 9% licealistów przyznało się do wypicia tak dużej ilości alkoholu, że wymiotowali lub stracili przytomność w ciągu ostatniego roku. Te statystyki pokazują, że uzależnienie nastolatków to poważny problem o trwałych konsekwencjach. Niestety, wiele osób ma negatywne skojarzenia z terapią z powodu przestarzałych stereotypów na temat tego, co oznacza wizyta u terapeuty. Jednak terapia nie jest przeznaczona tylko dla osób z chorobami psychicznymi, jest to dostępny sposób na rozwiązanie problemów i poprawę swojego życia. W rzeczywistości spotkania z terapeutą mogą być szczególnie korzystne dla młodych ludzi, którzy próbują radzić sobie ze stresem, takim jak obciążenie pracą w szkole, presja społeczna ze strony rówieśników, aspiracje akademickie, problemy z wizerunkiem ciała, presja związana z randkami i nowa niezależność od rodziców. Powrót do zdrowia nie jest łatwy dla każdego - niezależnie od wieku - ale istnieje wiele korzyści ze znalezienia specjalisty od terapii młodzieży, który rozumie potrzeby rozwojowe nastolatków i może zapewnić im indywidualną opiekę, gdy wyrosną na dorosłych .

Jakie są oznaki nadużywania substancji przez nastolatków?

Nadużywanie substancji odurzających wśród nastolatków jest poważnym problemem w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że około 20% nastolatków eksperymentowało z substancjami, a do 5% jest uzależnionych. Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od narkotyków jest rozpoznanie objawów i uzyskanie pomocy. Podjęcie leczenia to pierwszy krok w kierunku zdrowej i satysfakcjonującej przyszłości, ale skąd wiesz, czy Twoje dziecko potrzebuje pomocy? Nadużywaniu narkotyków przez nastolatków często towarzyszą zmiany w zachowaniu, takie jak wahania nastroju, wycofanie z grona przyjaciół, zwiększone podejmowanie ryzyka i brak motywacji do wykonywania zadań. Jeśli zauważysz te lub inne objawy nadużywania substancji u swojego dziecka, ważne jest, aby szukać pomocy, zanim sytuacja stanie się krytyczna.

Znaczenie terapii grupowej dla nastolatków w trakcie leczenia

Wiele osób błędnie uważa, że terapia grupowa jest korzystna tylko dla osób z chorobami psychicznymi. W rzeczywistości, terapia grupowa jest doskonałym narzędziem dla nastolatków w trakcie leczenia ze względu na jej nieodłączną zdolność do normalizacji ich zmagań. Kto może lepiej odnieść się do podróży nastolatka w trakcie zdrowienia niż ktoś, kto jest mu w jakiś sposób bliski? Terapia grupowa to bezpieczna przestrzeń, w której nastolatki mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami, które rozumieją, przez co przechodzą. Terapia grupowa jest również dostępnym i opłacalnym sposobem leczenia uzależnień. Te interakcje między rówieśnikami pomagają nastolatkom w nauce umiejętności komunikacyjnych, budowaniu empatii i zwiększaniu samoświadomości. Terapia grupowa zapewnia też nastolatkom środowisko, w którym mogą przetworzyć traumę, która często towarzyszy nadużywaniu substancji.