Co powoduje zaburzenia depresyjne u młodzieży?‍Zdrowie psychiczne jest równie ważne dla nastolatków, jak dla każdej innej grupy wiekowej. Presja związana z dorastaniem w połączeniu z trudnościami wynikającymi z bycia nastolatkiem może utrudniać niektórym młodym ludziom radzenie sobie. Niestety, niektóre nastolatki doświadczają epizodów depresji, lęku lub stresu tak intensywnych, że wymagają leczenia psychiatrycznego. Po prawie dwuletniej pandemii COVID, specjaliści robią co mogą, aby ułatwić dostęp do opieki medycznej, w tym terapii online jak również e-recepta. Chociaż nadal nie wiemy dokładnie, dlaczego niektórzy nastolatkowie są bardziej narażeni na zaburzenia w zdrowiu psychicznymi, eksperci dowiedzieli się wiele o tym, co powoduje zaburzenia depresyjne u nastolatków w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie uważa się, że w grę wchodzi wiele różnych czynników - niektóre z nich można zidentyfikować i pomóc w zapobieganiu u własnego dziecka. Czynników ryzyka rozwoju zaburzeń depresyjnych w okresie dorastania jest wiele, ale należy pamiętać, że są to tylko czynniki ryzyka. Statystycznie rzecz biorąc, nie każdy nastolatek, który doświadcza tych czynników, zachoruje w ich wyniku na depresję! Jeśli jednak zauważysz, że w życiu Twojego dziecka funkcjonuje obecnie kilka czynników ryzyka, podejmij działania i zrób, co możesz, aby je złagodzić, zanim przerodzą się w coś poważniejszego.

Presja rówieśników i znęcanie się

Ważne jest, aby rodzice byli świadomi związku pomiędzy presją rówieśniczą i zastraszaniem z jednej strony, a zaburzeniami depresyjnymi z drugiej. Dzieci i nastolatki, które są często naciskane przez swoich rówieśników do angażowania się w ryzykowne lub niebezpieczne zachowania, są narażone na rozwój zaburzeń depresyjnych w wyniku poczucia przytłoczenia, stresu i niemożności ucieczki z sytuacji. Ponadto osoby, które są często zastraszane w szkole, są bardziej narażone na zaburzenia depresyjne. Jeśli Twoje dziecko jest zastraszane, poproś jego nauczycieli i administratorów o interwencję. Jeśli tego nie zrobią, można oczywiście rozważyć zmianę placówki i środowiska. Badania nad związkiem między zaburzeniami depresyjnymi a presją rówieśniczą/przemocą wykazały, że nastolatki, które doświadczają tak presji i agresji w środowisku szkolnym, są o 80% bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń depresyjnych.

Stres w szkole

Stresy związane ze szkołą od dawna są związane z zaburzeniami depresyjnymi u nastolatków. Uważa się, że poziom presji akademickiej, jaką wiele szkół nakłada na swoich uczniów każdego dnia, jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń depresyjnych u nastolatków. Szkoły o bardzo wysokich standardach nauczania często tworzą środowisko, w którym niektórzy uczniowie czują, że powinni być najlepsi w swojej klasie, co utrudnia życie tym, którzy mają problemy z nadążaniem za wysokimi oczekiwaniami akademickimi. Wielu nastolatków, którym trudno jest nadążyć za pracą w szkole, zgłasza uczucie przytłoczenia i ogromnego stresu z powodu wysokich wymagań stawianych im przez nauczycieli.

Reakcja na stratę lub traumę

Jako dorośli potrafimy poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby, utratą pracy czy innym znaczącym wydarzeniem życiowym, opierając się na naszych sieciach wsparcia i przegrupowując się. W przypadku nastolatków jest nieco inaczej. W okresie dojrzewania zdolność do radzenia sobie z sytuacjami stresowymi wciąż się rozwija. Rodzice muszą być świadomi ryzyka wystąpienia zaburzeń depresyjnych u nastolatków, którzy doświadczyli znaczących wydarzeń traumatycznych lub istotnych strat. Ważne jest, aby rodzice byli przy nastolatkach w chwilach osobistej straty. W przypadku śmierci bliskiego krewnego lub przyjaciela dziecka lub zakończenia ważnego związku, rodzice powinni starać się być przy dziecku, zapewniając mu pomoc i wsparcie w tym trudnym czasie. Nie można powstrzymać wszystkich złych rzeczy, które przydarzają się dziecku, ale można pomóc mu poradzić sobie z tymi, które się zdarzają.